Jak tedy třídit plastový odpad? V první řadě je důležité odpad před vložením do nádoby sešlápnout či zmáčknout, kvůli úspoře místa.
Co tedy můžete uložit do žlutých nádob? Plastové obaly od nápojů (PET lahve i s víčky), kelímky od jogurtů a ostatních potravin, sáčky, fólie, obaly od mycích, pracích a čistících prostředků, nově také TETRAPACK (nápojové kartony- krabice od mléka, džusů, vína, rajského protlaku,..) a KOVOVÉ POTRAVINÁŘSKÉ OBALY (plechovky od nápojů, konzervy od potravin,..), kovová víčka (z nápojových lahví, zavařovacích sklenic, kečupů,..) a víčka od jogurtů.
Co do žlutých nádob naopak nepatří? Směsný komunální odpad, sklo, papír, textil, molitan, silně znečištěné, mastné obaly od potravin či čistících přípravků, PVC + velké plastové předměty (instalatérské, novodurové trubky, zahradní nábytek- stoly, židle, vaničky, boby,..), stavební polystyren, plechovky od barev, nebezpečných látek či žíravin, tlakové kovové obaly (lak na vlasy, deodoranty, spreje od šlehaček,..).
Jistě Vás zajímá, jak je možné, že se mohou tři druhy odpadu ukládat do jedné nádoby? Jedná se o tzv. SINGLE STREAM. Jde o druh sběru odpadu, při kterém je v rámci jedné nádoby shromážděno více druhů odpadu, jsou společně odvezeny a následně roztříděny na jednotlivé komodity. Plastové odpady jsou pravidelně vyváženy na třídící linku do Marius Pedersen- provoz Teplice. Plasty se třídí na dotřiďovací lince. Zde se na pásech odstraňuje vše, co tam nepatří a plasty se dotřiďují podle jednoho druhu. Samozřejmě se zvlášť vytřídí tetrapaky a kovové obaly. Mnoho z Vás jistě překvapí, že se vše třídí ručně a například PET lahve se třídí mimo jiné i podle barev. Následně se vše roztříděné balí, sváže a odváží k dalšímu zpracování. Zrecyklovaný plast se nejčastěji využívá ve stavebnictví, jako výplně/ vlákna do bund, spacáků, povlaků, peřin, interiéry v automobilech, opětovná výroba PET lahví, zahradního nábytku a mnoho dalšího. Tyto výrobky z recyklovaného plastu jsou většinou stejně odolné a kvalitní, jako výrobky ze vstupních surovin.
V běžné nádobě na směsný komunální odpad tvoří plasty stále cca 12%, což znamená, že ještě poměrně velké množství plastů končí na skládce. Když se podíváme, jaké mají zrecyklované plasty využití, je to opravdu zbytečná zátěž pro životní prostředí, navíc, když je využití opravdu široké.
Opět tedy platí, třiďte, má to smysl a všem co třídíte děkujeme.